Podsumowanie XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla wychowanków świetlic szkolnych zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 w Pyskowicach pt. „Czekoladki dla sąsiadki- inspiracje twórczością Doroty Gellner”.

 

Twórczość Doroty Gellner weszła już do kanonu współczesnej polskiej poezji dziecięcej. Wszystkie jej utwory charakteryzuje wdzięk, dowcip, inteligencja. Działają na wyobraźnię dziecka, opowiadają o codziennym życiu pełnym przygód w wyobraźni, pozytywnych relacji ze światem. Dorota Gellner jest autorką bajek, wierszy, opowiadań, rymowanek i tekstów do piosenek- takich jak: „Zuzia- lalka nieduża“, „Ogórek“, „A ja rosnę“, „Kwiatki, bratki i stokrotki“, „Popatrzcie na jamniczka“.  Bohaterkami jej utworów są małe dziewczynki, zwierzęta, rośliny, przedmioty i zjawiska przyrodnicze.    

 

            Rozstrzygnięto kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu. W tym roku moją inspiracją do niego była twórczość Doroty Gellner, znanej warszawskiej autorki urodzonej w 1961 roku. Honorowy patronat nad konkursem objęła sama autorka. Po raz kolejny konkurs  zyskał uznanie w oczach  Śląskiego Kuratora Oświaty, który objął go również honorowym patronatem. Współorganizatorem konkursu jest Gmina Pyskowice, która ufundowała nagrody książkowe.

           

Konkurs miał na celu: popularyzację czytelnictwa wśród dzieci, promowanie autorów literatury polskiej, kształtowanie gustów czytelniczych, podniesienie poziomu czytelnictwa, kształtowanie wyobraźni dzieci poprzez prace plastyczne inspirowane wierszem, rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży, odkrywanie młodych talentów, umożliwienie prezentacji uzdolnień oraz promocję świetlic szkolnych.

 

W tym roku nie obyło się bez problemów. Najpierw ze względu na epidemię koronawirusa i zamknięcie szkół musieliśmy przesunąć termin na jesień. Niestety w październiku sytuacja była na tyle niekorzystna, że nie mogła do nas przyjechać pisarka, z którą mieliśmy zakończyć uroczyście konkurs, a wystawa  prac w Centrum Wystawienniczym odbywa się bez uroczystego otwarcia.

 

            Do udziału w konkursie zaproszone zostały wszystkie dzieci z klas 1-4 SP  objęte opieką w świetlicy szkolnej. Uczestnicy przygotowali zarówno płaskie prace plastyczne w dowolnym formacie i technice oraz niezwykłe, bardzo pomysłowe prace przestrzenne.  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – za co jestem bardzo wdzięczna szczególnie wychowawcom, którzy poświęcili sporo czasu na pomoc w przygotowywaniu prac w tak trudnym czasie epidemii.   Wytwory dzieci zaskoczyły wszystkich interpretacją tematu, wysokim poziomem prac, oryginalnością pomysłu i sposobem wykorzystania oraz łączenia różnorodnych materiałów.

Uczniowie przedstawiali w swoich pracach najróżniejszych bohaterów utworów Doroty Gellner: ogórki, sąsiadki, lalki Zuzie, myszki, krawcowe, a także zamki, piłki.

            W konkursie wzięło udział 60 placówek z całego kraju. Nadesłano niemal 400 prac, które nadeszły z wielu zakątków Polski, zarówno z dużych miast, jak i z małych, zupełnie nam nie znanych.

 

            Oceniając prace brało pod uwagę: zgodność z tematem, estetykę pracy i pomysł. Komisja konkursowa przyznała wiele nagród, ponieważ nie sposób było wybrać kilka.

 

           

Link do zewnętrznej galerii:

https://photos.app.goo.gl/uJhCe53nbS3TLxun7

 

Przy tej okazji zapraszam również na wystawę podsumowującą konkurs  w Centrum Wystawienniczym w Pyskowicach oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia ul. Traugutta, która jest dostępna od 21.10.2020r.

 Zapraszam do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu. Informacje o nich znajdują się na naszej stronie internetowej.

 

Lista osób nagrodzonych:

Prace płaskie:

1 miejsce

1.Oliwia Krawczyk 3a SP4 Łowicz

 1. Michalina Gazdowicz kl.0b Pw SP w Tynawie Wołoskiej
 2. Iga Jabłońska kl.3a SP4 Łowicz
 3. Anna Nieszporek kl. 1b ZSP 4 Rybnik
 4. Kalina Turzyńska kl. 4a SP2 Więcbork
 5. Wojciech Kryszkowski kl.1a SP 37 Bytom
 6. Emilia Kaleta kl. 3b SP5 Chorzów
 7. Adam Jasiński kl.2 SP 32 Bielsko-Biała
 8. Hanna Paluch kl.1 ZSP w Kamienicy
 9. Nikola Rudnik kl. 3a {proszę o kontakt}
 10. Oliwer Wiśniewski kl.4 SP 190 Łódź

 

2 miejsce

 1. Katarzyna Halama kl. 3 SP 32 Bielsko Biała
 2. Maja Nocoń- Kurowska kl.1 ZSP w Kamienicy
 3. Adam Zwoliński ZSP 4 Rybnik
 4. Julia Zaraś kl. 4a {proszę o kontakt}
 5. Mateusz Przytuła kl.2b {proszę o kontakt}
 6. Aleksandra Szul kl.2a SP1 Sanok
 7. Weronika Kucharek kl.3b SP 140 Warszawa
 8. Wiktoria Zdunej kl. 2c SP 1 Przeworsk
 9. Oliwia Wasiak kl.1b SP2 Dęblin
 10. Julita Kędroń kl.2c SP2 Limanowa
 11. Julia Wodzińska kl.2 SP 279 Warszawa
 12. Oliwier Wisniewski kl.4 SP 190 Łódź

 

3miejsce

 1. Waleria Gabor kl.4 SP Twardawa
 2. Aleksandra Tymendorf kl.2a SP 3 Szczytno
 3. Laura Jurek kl.2c SP 32 Bielsko Biała
 4. Maja Krąkowska kl.4c SP7 Łódź
 5. Oliwia Petryk kl.2b SP 2 Zamość
 6. Izabela Giers kl.1 SP w Kuziach
 7. Anna Ficek kl.2a ZSP 4 Rybnik
 8. Maja Gazdek kl.2a {proszę o kontakt}
 9. Filip Czech kl.3 ZSP w Kamienicy
 10. Tymon Sanigórski kl.4a {proszę o kontakt}
 11. Alicja Tołwińska kl.2 SP 279 Warszawa

 

 

Prace przestrzenne:

1 miejsce

 1. Michał Mateńka kl.2 SP Turz
 2. Nikodem Kęcik kl.1 SP5 Pyskowice
 3. Alicja Kultys kl.2 SP23 Bytom
 4. Jan Mój SP 37 Bytom
 5. Aleksandra Słupska kl.3 ZSP Tomice
 6. Zofia Tumielewicz kl.3 ZSP Gdynia
 7. Łucja Łopatecka kl. 2 ZSP Tomice
 8. Małgorzata Kropsz kl.3 SP5 Pyskowice

 

2 miejsce

 1. Hubert Mirecki kl.1 SP w Tarnowcu
 2. Honorata Antoniewicz kl.1c SP 1 Kórnik
 3. Antonina Okruta kl.3 ZSP Tomice
 4. Laura Dobrowolska kl.1 SP 23 Bytom
 5. Anna Filipek kl.2d SP3 Limanowa
 6. Julia Sładkowska kl.2 SP 23 Bytom
 7. Jakub Gólski kl.1 SP5 Zawiercie
 8. Antoni Dubel ZSP Tomice kl.3 ZSP Tomice
 9. Milena Niemer kl.3c SP 1 Skórnik
 10. Urszula Tomalak kl.1b SP1 Kórnik
 11. Barbara Turyk kl.3b SP140 Warszawa
 12. Alicja Malinowska kl.2b SP Tarnowiec

 

3 miejsce

 1. Zofia Tomalak kl.3b SP 1 Kórnik
 2. Inga Antczak kl.3b SP 140 Warszawa
 3. Julia Białas kl.2 SP 23 Bytom
 4. Lidka Gawrońska kl.2 SP 5 Pyskowice
 5. Wojciech Wojczyński kl. 4 SP w Ostrorogu
 6. Blanka Skowronek kl.3 SP 4 Łowicz
 7. Julia Grzanka kl.3 SP4 Łowicz
 8. Antoni Gierczyński kl.1a SP13 Zduńska Wola
 9. Rita Rompalska kl. 1 SP 3 Limonowa
 10. Zuzanna Jeż kl.3b SP Limonowa
 11. Hanna Sroka kl. 3b SP Limonowa

 

 

Gratuluję serdecznie wszystkim. Dziękuję za wszystkie prace, również te, które nie zostały nagrodzone. Zapraszam do kolejnych konkursów w następnych latach.

 

 

 

mgr Beata Krasówka