Podsumowanie XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla wychowanków świetlic szkolnych zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 w Pyskowicach pt. „Czekoladki dla sąsiadki- inspiracje twórczością Doroty Gellner”.

Twórczość Doroty Gellner weszła już do kanonu współczesnej polskiej poezji dziecięcej. Wszystkie jej utwory charakteryzuje wdzięk, dowcip, inteligencja. Działają na wyobraźnię dziecka, opowiadają o codziennym życiu pełnym przygód w wyobraźni, pozytywnych relacji ze światem. Dorota Gellner jest autorką bajek, wierszy, opowiadań, rymowanek i tekstów do piosenek- takich jak: „Zuzia- lalka nieduża“, „Ogórek“, „A ja rosnę“, „Kwiatki, bratki i stokrotki“, „Popatrzcie na jamniczka“.  Bohaterkami jej utworów są małe dziewczynki, zwierzęta, rośliny, przedmioty i zjawiska przyrodnicze.

Rozstrzygnięto kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu. W tym roku moją inspiracją do niego była twórczość Doroty Gellner, znanej warszawskiej autorki urodzonej w 1961 roku. Honorowy patronat nad konkursem objęła sama autorka. Po raz kolejny konkurs  zyskał uznanie w oczach  Śląskiego Kuratora Oświaty, który objął go również honorowym patronatem. Współorganizatorem konkursu jest Gmina Pyskowice, która ufundowała nagrody książkowe.

Konkurs miał na celu: popularyzację czytelnictwa wśród dzieci, promowanie autorów literatury polskiej, kształtowanie gustów czytelniczych, podniesienie poziomu czytelnictwa, kształtowanie wyobraźni dzieci poprzez prace plastyczne inspirowane wierszem, rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży, odkrywanie młodych talentów, umożliwienie prezentacji uzdolnień oraz promocję świetlic szkolnych.

W tym roku nie obyło się bez problemów. Najpierw ze względu na epidemię koronawirusa i zamknięcie szkół musieliśmy przesunąć termin na jesień. Niestety w październiku sytuacja była na tyle niekorzystna, że nie mogła do nas przyjechać pisarka, z którą mieliśmy zakończyć uroczyście konkurs, a wystawa  prac w Centrum Wystawienniczym odbywa się bez uroczystego otwarcia.

Do udziału w konkursie zaproszone zostały wszystkie dzieci z klas 1-4 SP  objęte opieką w świetlicy szkolnej. Uczestnicy przygotowali zarówno płaskie prace plastyczne w dowolnym formacie i technice oraz niezwykłe, bardzo pomysłowe prace przestrzenne.  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – za co jestem bardzo wdzięczna szczególnie wychowawcom, którzy poświęcili sporo czasu na pomoc w przygotowywaniu prac w tak trudnym czasie epidemii.   Wytwory dzieci zaskoczyły wszystkich interpretacją tematu, wysokim poziomem prac, oryginalnością pomysłu i sposobem wykorzystania oraz łączenia różnorodnych materiałów.

Uczniowie przedstawiali w swoich pracach najróżniejszych bohaterów utworów Doroty Gellner: ogórki, sąsiadki, lalki Zuzie, myszki, krawcowe, a także zamki, piłki.

W konkursie wzięło udział 60 placówek z całego kraju. Nadesłano niemal 400 prac, które nadeszły z wielu zakątków Polski, zarówno z dużych miast, jak i z małych, zupełnie nam nie znanych.

Oceniając prace brało pod uwagę: zgodność z tematem, estetykę pracy i pomysł. Komisja konkursowa przyznała wiele nagród, ponieważ nie sposób było wybrać kilka.

Link do zewnętrznej galerii:

Przy tej okazji zapraszam również na wystawę podsumowującą konkurs  w Centrum Wystawienniczym w Pyskowicach oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia ul. Traugutta, która jest dostępna od 21.10.2020r.

Zapraszam do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu. Informacje o nich znajdują się na naszej stronie internetowej.

Lista osób nagrodzonych:

9. Rita Rompalska kl. 1 SP 3 Limonowa
  10. Zuzanna Jeż kl.3b SP Limonowa
  11. Hanna Sroka kl. 3b SP Limonowa

Gratuluję serdecznie wszystkim. Dziękuję za wszystkie prace, również te, które nie zostały nagrodzone. Zapraszam do kolejnych konkursów w następnych latach.

mgr Beata Krasówka