8 stycznia tego roku odbyła się jubileuszowa X Noc Biologów organizowana przez Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.  W tym roku z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie to było transmitowane  na platformie Facebook oraz YouTube. Uczniowie naszej szkoły skorzystali z  okazji aby poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą – byli to: Natalia Cichowska, Jan Cebula, Natalia Pakuszewska, Półtorak Agata      i  Wójtowicz Anna .  Napisali o tym  ciekawe sprawozdania , a jedno z nich - Jakuba Kazanców  prezentujemy poniżej.

W trakcie tej imprezy można było uczestniczyć w następujących wykładach:

- Jak poradzić sobie z pandemią SARS-CoV-2?

- SARS-CoV-2, wirus paniki?

-Mały rozmiar, duże problemy – groźne pierwotniaki

-Mikroorganizmy rządzące ludzkim zachowaniem

- Podglądamy bakterie w akcji

-Chleb powszedni - czyli jak nauka zmienia postrzeganie kromki z masłem

-Przyszłość jest dziś - modyfikowani genetycznie ludzie

- Genetyczny test na identyfikację wirusa SARS-CoV-2

               We wszystkich seminariach uczestniczył tłumacz języka migowego, dzięki czemu również osoby niesłyszące mogły cieszyć się naukowymi ciekawostkami. Wszystkie wykłady były bardzo interesujące

i można było się z nich dowiedzieć wielu interesujących rzeczy oraz zadawać pytania wykładowcom. Oprócz wykładów na żywo, na kanale YouTube Uniwersytetu można było obejrzeć dodatkowo filmiki

i uczestniczyć  w warsztatach  na temat życia bakterii i mikroorganizmów oraz leczenia roślin. Mnie osobiście najbardziej podobały się wykłady o mikroorganizmach rządzących ludzkim zachowaniem,  chlebie oraz genetycznie modyfikowanych ludziach.  Jednak z tych trzech najbardziej podobał mi się wykład o mikroorganizmach rządzących ludzkim zachowaniem. Dowiedziałem się z niego, że np. pierwotniak o nazwie toksoplazma gondii  może zmienić charakter i zachowanie człowieka. Ludzie zarażeni toksoplazmą 2,6 razy częściej powodują wypadki drogowe, mają trudności ze wzrokiem, a  dzieci mają problemy z nauką. Dowiedziałem się również że wszystkie mikroorganizmy w naszym ciele ważą tyle samo co nasz mózg, a 70-90 % komórek człowieka to tzw. komórki „nieludzkie”.

         Uważam, że tegoroczna Noc Biologów była bardzo interesująca i mam nadzieję, że za rok będę mógł uczestniczyć w niej osobiście. 

                                                                            Jakub Kazanców 6a