NOC NAUKOWCÓW 2023

POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ w GLIWICACH

    Jak co roku jesienią, grupa chętnych uczniów z naszej szkoły , głównie należących do Koła Ekologicznego OPP , wybrała się na wydarzenie naukowe zwane Nocą Naukowców.

    Odwiedziliśmy wiele ciekawych stoisk pokazujących np. badania mózgu , uruchamianie bionicznej ręki, roboty w służbie człowieka i wiele innych atrakcji, które przedstawiali organizatorzy.

   Niektórzy poddali się doświadczeniom – Jakub Małgowski z klasy 7 wziął udział w eksperymencie – POSTARZANIE do 80 LAT. Oto Jego wypowiedź :” Założyli mi kamizelkę oraz ciężarki na nogi i ręce, przez które ciężko mi się chodziło. Na uszy włożono mi słuchawki, przez które mniej słyszałem, a na oczy okulary, które zaburzały widzenie.  Musiałem zawiązać sznurówki w butach, co było bardzo trudne. Miałem też przejść po schodach – było ciężko – ale dałem radę!”

   Najbardziej jednak zainteresował wszystkich wykład „BUDOWA OSIEDLA NA KSIĘŻYCU”. Ciekawe jest to ,że nie ma na nim wody w takiej postaci jak ją znamy; atmosfery i w związku z tym zmian pogody. Nie ma też tlenu do oddychania. Jest za to dużo zakrzepłej lawy i materiał – regolit, który może służyć do budowy osiedla na Księżycu. Martyna Zientek i Kuba Szymanek z klasy 6 zaciekawili się technologiami wznoszenia budynków przydatnych w kosmosie. Są to np. STOSY I SUPERADOBE, KLOCKI LEGO lub DRUK 3D. Nad tymi  technologiami pracują naukowcy z Politechniki. Stworzyli nawet symulant regolitu , który używają do ćwiczenia  technik budownictwa kosmicznego.

   Inne ciekawostki z wykładu na temat kosmosu  przygotowały Maja Kozera, Julia Auguścik i Alina Foicik z kl 6. Przedstawiły je w postaci plakatu.

   Wszyscy byli zachwyceni możliwością kontaktu z nowinkami naukowymi  i  zachęcają innych do udziału w przyszłości, w tego typu wydarzeniach.

                                     Organizatorzy :  Alicja Gierlotka, Agnieszka Skorupa i Ewa Uznańska