MAŁY PYSKOWICKI UNIWERSYTET

10 maja 2022 r. odbyły się zajęcia z biologii. 11 uczniów klas 6-8 wzięło udział w zaproponowanych działaniach dotyczących doskonalenia techniki mikroskopowania.  Uczniowie oglądali najpierw preparaty trwałe sporządzone z narządów zwierząt i organów roślin  pod różnym powiększeniem. Po krótkim wykładzie na temat działania roztworów na komórki , uczestnicy wykonali preparaty mokre ze skórki liścia cebuli.  Następnie dokonali procesu plazmolizy działając roztworem soli w wodzie na cebulę.

       Wszystkie oglądane obrazy można było dokumentować za pomocą aparatu fotograficznego.

     Młodzi biolodzy z zaciekawieniem pracowali na dobrze przygotowanym sprzęcie.  Dziękujemy Pani Iwonie Zmysło, która opracowała program ćwiczeń oraz zapewniła fachową pomoc starszych kolegów z ZSO. Na koniec zajęć uczestnicy odebrali indeksy z wpisem zaliczeń. A to przykłady zaobserwowanych preparatów:


6.04.2022 r. odbyły się pierwsze zajęcia Małego Pyskowickiego Uniwersytetu. Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach z fizyki i dowiedzieli się między innymi czym jest złudzenie optyczne, jak zbudować „Lampę lawę” i stworzyć ciecz nienewtonowską. Wszyscy byli zachwyceni pokazami i już nie mogą doczekać się kolejnych zajęć.
 22.03.2022 w Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach odbyła się inauguracja Małego Pyskowickiego Uniwersytetu. W otwarciu uczestniczył Burmistrz Miasta Pan Adam Wójcik oraz dyrektorzy i nauczyciele pyskowickich szkół. Wybrani uczniowie klas 5-8  z SP5 w Pyskowicach,  zainteresowani naukami przyrodniczymi ,także  chętnie wzięli udział w tym spotkaniu. Przy 5 stoiskach edukacyjnych poznawali oni fakty naukowe dobrze się przy tym bawiąc. Właśnie temu – czyli rozwijaniu kreatywności i pogłębianiu wiedzy w zakresie nauk ścisłych w laboratoryjnych warunkach ma służyć nowo powołana placówka.