„Porządek trzeba zrobić, nieporządek zrobi się sam” – czyli kilka słów o szkolnym konkursie czystości

W ostatnich dniach starego, 2021 roku, klasy 4 – 8 rywalizowały w konkursie czystości. Czystość sal po zakończonych zajęciach sprawdzana była przez jury konkursowe w składzie p. Barbara Szukała i p. Grażyna Parusel. Najwyższą liczbą punktów oceniane były sale spełniające jednocześnie wszystkie wymagania konkursowe, czyli brak śmieci na podłodze i sprzętach szkolnych, czyste blaty ławek (tzn. bez śladów kleju, jedzenia itp.),

równo poustawiane ławki i krzesła, brak zapisów na tablicy (nie dotyczy notatek z odbytych lekcji), brak nowych śladów zniszczenia sprzętu szkolnego, w tym napisów na ławkach, krzesłach, parapetach itp.

Klasy wypracowały różne strategie walki o zwycięstwo. Niektóre bałagan, przynajmniej czasami, ignorowały w myśl zasady: „sprzątanie jeszcze nigdy nikogo nie zabiło, ale lepiej nie ryzykować”. Inne szybko doszły do wniosku, że są za leniwe na sprzątnie, więc lepiej utrzymywać porządek. A jeszcze inne codziennie od nowa staczały walkę z chaosem w sali, dostrzegając że „kiedy uporządkują swój dom (a takim domem w szkole jest sala lekcyjna), mogą zacząć naprawdę żyć”. Bez względu na podejście do zmagań konkursowych wszyscy przekonali się, że „porządek trzeba zrobić, nieporządek robi się sam”. Pozostaje mieć

nadzieję, ze to przekonanie (wraz z dbałością o czystość sal lekcyjnych) pozostanie z uczniami na dłużej – dużo przyjemniej uczyć się w czystym i zadbanym środowisku. Zwycięstwo w konkursie odniosły trzy klasy, 4b, 6a i 7c, które zdobyły maksymalną liczbę

punktów.  W  nagrodę,  oprócz  dyplomu  i  słodyczy,  otrzymały  niezwykle  cenne  trofeum

w postaci „ZŁOTEJ MIOTŁY”. Gratulujemy!

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim klasom za zaangażowanie w utrzymanie porządku w salach lekcyjnych. Słowa podziękowania kierujemy również do Wychowawców za motywowanie uczniów do wytrwałości w zmaganiach konkursowych, do jury konkursowego za bezstronne i rzetelne oceny oraz do samorządu uczniowskiego za pomysł zorganizowania konkursu. Całej społeczności szkolnej życzymy szczęśliwego i „uporządkowanego” Nowego Roku.