JESTEM  EKO !!!

    Tak może o sobie powiedzieć każdy wychowanek Szkoły Podstawowej nr 5 w Pyskowicach, ponieważ na każdym etapie edukacyjnym tematyka związana z uczeniem szacunku do otoczenia jest realizowana w teorii i praktyce.

    Aby zachęcać uczniów do pogłębiania wiedzy przyrodniczej bierzemy udział w wielu konkursach na różnych szczeblach. W roku szkolnym 2021/22 były to m.in. konkursy ogólnopolskie – „Eko-Planeta”, 11 edycja „Gotuj się na zmiany”– Winiary oraz  XXIX Tydzień Ziemi  „Mniej znaczy więcej” – Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

    Przygotowanie się do każdej rywalizacji wymaga zawsze wiele pracy i kreatywności; tym bardziej jest przyjemnie gdy otrzymuje się wysokie lokaty.  Mamy przyjemność poinformować,  że w wojewódzkim  XXIX Tygodniu Ziemi nasi uczniowie zajęli : I miejsce Macjej Polczyk oraz III miejsceMartyna Drapała w konkursie na mema „Jestem Eko” , a Adam Zdobylak został wyróżniony w kategorii fotografia – „Tu zaszła zmiana”.  W wojewódzkich konkursach przedmiotowych z biologii  i chemii Maja Miaz i Maciej Mazur zostali finalistami.

   W ogólnopolskim konkursie Winiary „Gotuj się na zmiany” „Lepiej dla dobrych nawyków” nasza placówka otrzymała nagrodę główną. Działacze Koła Ekologicznego OPP z  SP 5 zachęcili wielu uczniów do zastanowienia się nad dobrymi nawykami. Napisano dzięki temu 102 lepieje, czyli krótkie rymowanki zaczynające się od słowa „lepiej” np. „Lepiej owoc zjeść surowy, niż cukierek kolorowy”, „Lepiej poćwiczyć , niż na cud liczyć”, „Lepiej jedzenia mniej kupować, niż ma się coś zmarnować”.  Organizatorzy tego konkursu oprócz przekazania szkole bonu na zakup potrzebnego sprzętu, napisali – „Wykonujecie świetną pracę! Wierzymy ,że wspólny wysiłek w wychowanie dzieci i młodzieży w duchu dobrych nawyków żywieniowych, zdrowego stylu życia i niemarnowania żywności będzie mieć dobroczynny wpływ zarówno na ich przyszłość jak i przyszłość naszej planety”.

    W nowym roku szkolnym wkraczamy w realizację nowych zadań. Zostaliśmy zakwalifikowani ( spośród 1700 starających się placówek), do ogólnopolskiego PROJEKTU ESA – EDUKACYJNA SIEĆ ANTYSMOGOWA. Jest to program cyfrowej edukacji ekologicznej realizowany przez NASK- Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Alarmem SmogowymESA działa na rzecz poprawy jakości powietrza i klimatu – dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń!

  Przy wejściu do szkoły został zamontowany elektroniczny miernik jakości powietrza. Na razie wskazuje stan bardzo dobry lub dobry. W realizacji zadań projektu będziemy zgłębiać  wiedzę o smogu i zmianach klimatu w różnorodny sposób, co mamy nadzieję przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej  w tej dziedzinie.                                                                                                  

Alicja Gierlotka,  Ewa Uznańska