Uśmiech Starego Doktora na sztandarze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka w Pyskowicach

        4 listopada 2022r. był ukoronowaniem jubileuszowych obchodów 60- lecia Szkoły Podstawowej nr 5 w Pyskowicach. Uroczystość związana z nadaniem szkole imienia Janusza Korczaka  oraz ufundowaniem nowego sztandaru z wizerunkiem patrona poprzedzona została poświęceniem sztandaru w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pyskowicach przez biskupa Andrzeja Iwaneckiego  i  zgromadziła licznych przedstawicieli  środowiska oświaty oraz władz miasta.

    Gdyby doktor Korczak zajrzał choć na chwilę do szkoły jubilatki, jego życzliwy uśmiech nie zgasłby ani na chwilę. Ten, który był prekursorem w uczeniu współpracy, podkreślaniu demokratycznych swobód dzieci i przyznawaniu im praw do samostanowienia, byłby dumny, widząc efekty wspólnych działań całej społeczności szkolno-przedszkolnej.

   Co zobaczyłby w szkole swojego imienia oprócz uśmiechniętych twarzy uczniów witających przybywających gości?

     Z pewnością jego spojrzenie padłoby na wystawę szkolnych kronik, które wyeksponowano na parterze na specjalnie ustawionych w tym celu stołach. Może przetarłby szkła okularów, przerzucając pożółkłe już czasem kartki dużych ksiąg, zatrzymałby się przy jakimś zdjęciu lub wzmiance sprzed ponad 60 lat… Może zdziwiłby się, że w szkole przez 20 lat było również gimnazjum… Jego zdumienie mogłyby wywołać wyeksponowane fragmenty szkieletu mamuta podarowane kiedyś szkole…                    

     Na poziomie „0”, gdzie na co dzień znajdują się szatnie, przystanąłby na moment, oglądając multimedialne prezentacje zdjęć klasowych z różnych lat, fotografie czarno-białe i kolorowe, choć miejscami kolory zatraciły już pierwotne barwy.

     Wpisałby się do pamiątkowej księgi…

     Jednak najwięcej czasu spędziłby na sali gimnastycznej, gdzie odbywała się uroczystość.

     Jako gość honorowy zasiadłby w pierwszym rzędzie. Obok przedstawicieli władz miasta, kuratorium, dyrektorów szkół i przedszkoli zaproszonych na uroczystość. A może usiadłby  wśród  nauczycieli, wychowawców, pracowników lub ubranych odświętnie uczniów?..

     Słuchałby odczytanej przez przedstawiciela Samorządu Uchwały Rady Miejskiej, która nadaje szkole imię Janusza Korczaka.

     Patrzyłby na pożegnanie pierwszego sztandaru szkoły ufundowanego w 1961r. przez węzeł kolejowy PKP w Pyskowicach, noszącego już ślady minionego czasu i prezentację nowego.

    Nowy, ufundowany przez władze samorządowe i radę rodziców, otwiera kolejny etap w historii szkoły.

    Jako polski patriota, choć pochodzenia żydowskiego, z dumą spoglądałby na pięknie prezentującego się na biało- czerwonym tle białego orła w złotej koronie. Skromnie zmrużyłby oczy, patrząc na rewers sztandaru w kolorze chabru, jak kolor kwiatów w łanach polskich zbóż, gdzie w środkowej części rozpoznałby swój uśmiechnięty wizerunek.

   Dużo radości sprawiłyby mu występy dzieci przedszkolnych, Tygrysków tańczących z kolorowymi szarfami i Kangurków recytujących chórem znany powszechnie wiersz W. Bełzy „Kto ty jesteś?”. Na widok małej orkiestry maszerującej i grającej na instrumentach perkusyjnych w rytm „Marsza Radeckiego” wybijałby ukradkiem dłonią rytm na kolanie. Słuchając „Ballady o Starym Doktorze” lub „Hymnu o Januszu Korczaku”, przecierałby wzruszony oczy.

   Czujemy, że doktor Korczak 4 listopada zajrzał do nas na chwilę, pozostawił nam swój dobrotliwy uśmiech nie tylko na portrecie czy w wizerunku na sztandarze. Ten uśmiech zapadł w serca całej szkolnej społeczności.