”BYĆ JAK IGNACY”

        VI edycja ogólnopolskiego projektu PGNiG wpisała się w 200 rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, który był postacią ciekawą i godną naśladowania. Zadania proponowane przez organizatorów objęły  różne dziedziny. W tym roku były to podróże i nawigacja, lotnictwo, mózg, badania przyrody, maszyny proste, badania przeszłości, kosmos i wynalazki Ignacego Łukasiewicza. W każdym miesiącu ukazały się po  2 scenariusze , w których należało zapoznać się z proponowaną tematyką  i wykonać różne polecenia, często w formie zabawy. Wszystkie treści przedstawiono w ciekawej formie z użyciem spotkań z naukowcami, filmów, quizów,  zadań interaktywnych. W tej edycji bierze udział ponad 100 szkół i dodatkową zachętą  jest zdobywanie punktów w formie  grywalizacji.

      Uczniowie z SP5 należący do Koła Ekologicznego OPP realizują zadania tego projektu  po raz drugi .  W VI edycji wykonaliśmy na zaliczenia kolejnych etapów różne prace np. kompasy, modele samolotów, maszyny proste, sylwetki dinozaurów, mapę myśli o mózgu, zdjęcia zabytków Pyskowic, model Układu Słonecznego. Do spotkania z Ignacym pozostało jeszcze tylko   zrobienie żagla deorbitacyjnego satelity, który zmniejsza zaśmiecenie kosmosu oraz przeprowadzenie energetycznego doświadczenia z użyciem światła.  Na zakończenie musimy też przesłać pracę projektową dotyczącą wybranego działu. Chcemy zaprezentować opis  naszych eksperymentów jako sposób na badanie przyrody.

     Wędrówka przez 8 bloków tematycznych zajęła nam dużo czasu, ale też  poszerzyła nasze horyzonty naukowe w ciekawy sposób.

                                              Ewa Uznańska – opiekun Koła Ekologicznego OPP z SP 5