Podsumowanie XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla wychowanków świetlic szkolnych zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 w Pyskowicach pt. „Bosa Osa czy srebrne ryby- inspiracje twórczością Doroty Gellner”.

Twórczość Doroty Gellner weszła do kanonu współczesnej polskiej poezji dziecięcej. Wszystkie jej utwory charakteryzuje wdzięk, dowcip, inteligencja. Działają na wyobraźnię dziecka, opowiadają o codziennym życiu pełnym przygód w wyobraźni, pozytywnych relacji ze światem. Dorota Gellner jest autorką bajek, wierszy, opowiadań, rymowanek i tekstów do piosenek- takich jak: „Zuzia- lalka nieduża“, „Ogórek“, „A ja rosnę“, „Kwiatki, bratki i stokrotki“, „Popatrzcie na jamniczka“. Bohaterkami jej utworów są małe dziewczynki, zwierzęta, rośliny, przedmioty i zjawiska przyrodnicze.

Rozstrzygnięto kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu. W tym roku moją inspiracją do niego była kolejny raz twórczość Doroty Gellner, znanej warszawskiej autorki urodzonej w 1961 roku. Honorowy patronat nad konkursem objęła sama autorka. Po raz kolejny konkurs zyskał uznanie w oczach Śląskiego Kuratora Oświaty, który objął go również honorowym patronatem. Również Burmistrz Miasta Pyskowice Pan Adam Wójcik przyjął moje zaproszenie do objęcia konkursu swoją pieczą.

Współorganizatorem konkursu od wielu lat jest Gmina Pyskowice, która ufundowała nagrody książkowe.

Konkurs miał na celu: popularyzację czytelnictwa wśród dzieci, promowanie autorów literatury polskiej, kształtowanie gustów czytelniczych, podniesienie poziomu czytelnictwa, kształtowanie wyobraźni dzieci poprzez prace plastyczne inspirowane wierszem, rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży, odkrywanie młodych talentów, umożliwienie prezentacji uzdolnień oraz promocję świetlic szkolnych.

Do udziału w konkursie zaproszone zostały wszystkie dzieci z klas 1-4 SP objęte opieką w świetlicy szkolnej z terenu całego kraju. Uczestnicy przygotowali zarówno płaskie prace plastyczne w dowolnym formacie i technice oraz niezwykłe, bardzo pomysłowe prace przestrzenne. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – za co jestem bardzo wdzięczna szczególnie wychowawcom, którzy poświęcili sporo czasu na pomoc w przygotowywaniu prac.  Wytwory dzieci zaskoczyły wszystkich interpretacją tematu, wysokim poziomem prac, oryginalnością pomysłu i sposobem wykorzystania oraz łączenia różnorodnych materiałów.

Uczniowie przedstawiali w swoich pracach najróżniejszych bohaterów utworów Doroty Gellner: ryby, osy, myszy, ogórki, lalki Zuzie, myszki, zające. Wśród prac znalazły się prace wykonane techniką origami płaskiego, filcowane na sucho, qulling i wspaniałe collage, gdzie wykorzystywano wełnę, guziki i korki.

W konkursie wzięło udział 62 placówki z całego kraju. Nadesłano 334 prac, które nadeszły z wielu zakątków Polski, zarówno z dużych miast, jak i z małych, zupełnie nam nie znanych.

Oceniając prace brało pod uwagę: zgodność z tematem, estetykę pracy i pomysł. Komisja konkursowa przyznała wiele nagród, ponieważ nie sposób było wybrać kilka.

Galerię nagrodzonych prac będzie można obejrzeć nastronie szkoły sp5pyskowice.pl/swietlica

Przy tej okazji zapraszamy również na wystawę podsumowującą konkurs w Centrum Wystawienniczym w Pyskowicach, która będzie dostępna od 03.06.2022r.

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu. Informacje o nich znajdują się na naszej stronie internetowej.

mgr Beata Krasówka

Wyniki:

Prace przestrzenne

I miejsce

1.Oskar Zając SP1 Niepołomice

2. Zuzanna Pytlowska ZSP Tomice

3. Pola Nadbrzuchowska SP 36 Częstochowa

II miejsce

n.n.

Zofia Hetmann SP16 Innowrocław

Oliwia Zybek ZSP Tomice

III miejsce

Aleksandra Żydek ZSP Tomice

Mikołaj Kwiatkowski SP 9 Tarnów

n.n.

Wyróżnienie

Hanna Auguścik SP5 Pyskowice

n.n.

Prace płaskie

I miejsce

Zuzanna witek ZSP Tomice

Julia Skoczylas ZSP w Błażejowej

Natalia Ostrowska SP 3 Tarnów

II miejsce

Bartosz Kornobis SP 17 Częstochowa

Barbara Bwnatek ZSZ Częstochowa

Ewa Swarowski ZSMuzycznych Tarnów

III miejsce

Nicole Godlewska SP1 Kórnik

Kornelia Szybor SP16 Inowrocław

Wiktoria Resler SP36 Częstochowa

Wyróżnienie

A.Mazurkiwicz SP Gierałtów

Magdalena Jędrusiak SP z oddz. integracyjnymi Tychy

Anna Cieśwańska ZSO SP9 Rumia